Zasłony

Kojąca kolorystyka zasłon w sypialni.

Sypialnia to nie tylko łózko, lampka nocna i szafa, ale także odpowiednio dobrane zasłony. Spełniają one walor estetyczny oraz szalenie istotny walor praktyczny.

Gra kolorów i światła.

Sypialnia zazwyczaj jest mniejsze gabarytowo od pokoju czy salonu. Mimo wszystko zalecane jest, aby zastosować zasłony do sypialni sięgające podłogi. Umożliwi to maksymalne ograniczenie światła w pomieszczeniu, którego przeznaczeniem jest ciemność w trakcie snu. Rozważyć można także dobór dłuższego karnisza sięgającego poza ramy okien. Szerzej zawieszone zasłony będą szczelniejsze niż te zwisające równo z obramowaniem okna. Kolorystyka zasłon ma ogromne znaczenie estetyczne i psychologiczne. Estetyczne brzmienie pozostaje do uznania osoby projektującej wnętrze. Psychologia natomiast pozostaje niewzruszona i sugeruje mniej intensywne kolory. Czerwień i róż to kolory stymulujące i pobudzające mózg, które mogą utrudnić zasypianie. Mniej intensywny granat wzbudza zaufanie, a zieleń uspokaja. Spokojna i budząca zaufanie kolorystyka ułatwi zdecydowanie zasypianie oraz wprowadzi pozytywny nastrój bezpośrednio po przebudzeniu.

Zasłony
zobacz więcej

Ujęcie praktyczne

Poza odpowiednią kolorystyką i rozmiarami zasłony do sypialni powinny być także praktyczne. Duży ciężar sukna lepiej zawiesić bezpośrednio na ramie karnisza. Preferowane metody zawieszenie to szelki lub kółka osadzone w tkaninie. Zaspany człowiek często nie zwraca uwagi na delikatność żabek i łatwo jest zerwać zasłonę szarpnięciem i zniszczyć materiał. Szeroko zawieszona zasłona, poza obrębem okna nie zniszczy także przedmiotów umiejscowionych na parapecie takich jak lampka nocna czy ramka ze zdjęciem. Materiał na zasłony także powinien być odpowiednio dobrany względem pory roku. Latem preferowana jest lekka tkanina, która nie przepuści promieni słonecznych, ale także nie zablokuje dopływu świeżego powietrza po upalnym dniu. Zimą zalecane są sukna z bawełny, które ograniczą chłód i są trwalsze w użytkowaniu.


 

Możesz również sprawdzić

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *