Zasłony

Dobór zasłon do salonu

Aranżacja pomieszczenia to nie tylko kolor ścian i umeblowanie, ale także wystrój okien. Dekorując okna w salonie, wziąć należy pod uwagę rozmiar pomieszczenia, rozmiar okien oraz styl, w jakim będzie umeblowany pokój. Zasłony do salonu powinny tworzyć harmonijną całość ze stylem pomieszczenia.

Rozmiar ma znaczenie.

Salon to duże pomieszczenie, które wymaga także odpowiednich rozmiarów ozdób. Zasłony do salonu powinny być wymierzone do podłogi. Powoli odchodzi się od zasłon czy firanek wiszących do wysokości parapetu. Zastosowanie zasłon leżących na podłodze ma także swoje minusy. Wprawdzie leżące zasłony to nowoczesne brzmienie w modzie, ale znacząco skracają one ściany budynku. Zasłony, które sięgają podłogi sprawdzą się w przypadku dużych okien stosowanych w nowoczesnych domach jednorodzinnych oraz przy tradycyjnych mniejszych oknach montowanych w blokach mieszkalnych.
Z racji dużych gabarytów, zasłony do salonu powinny być montowane na kółkach lub szelkach. Duży ciężar zasłon może powodować ich szybkie zrywanie, gdy będą mocowane na tradycyjnych żabkach. Pomocna okazać się może także taśma marszcząca, która ułatwi układanie tkaniny.

Aranżacja zasłon z gustem.

Dobór materiału oraz kolorystyka zasłon zależne są od gustu osoby projektującej wystrój pomieszczenia. Zdobiony gładki materiał lub jednolity kolorystycznie i marszczony to kwestia wyboru. Aby jednak nie zaciemnić pomieszczenia, warto pamiętać, że w salonie powinno się wieszać zasłony poza ramami okna. Długie i grube sukno nie będzie przepuszczało promieni słonecznych, co w przypadku zimnych kolorów na ścianach, pogłębi efekt całodniowego półmroku. Dodatkowym atutem będzie wieszanie zasłon zależnie od pory roku. Latem, gdy jest gorąco, preferowane są zasłony wykonane z lekkich tkanin, które z lekkością przepuszczą powietrze do salonu. Natomiast zimą można zawiesić zasłony z bawełny, trwalsze i lepsze jakościowo.

Zasłony
zobacz więcej

 

Możesz również sprawdzić

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *