Kategorie Firany

Rodzaje firan

Firany z żakardu

Tkanina żakardowa jest jedną z najpopularniejszych, z jakich wykonuje się firany. Cechą charakterystyczną firan wykonanych z żakardu jest ich wysoka trwałość, dlatego w każdym sklepie znajdziemy ich niezliczoną ilość. Żakard dobrze przepuszcza światło i równocześnie sprawdzi się w pomieszczeniach, gdzie chcemy zachować prywatność i intymność. Tkanina żakardowa pasuje do klasycznych wnętrz. Dzięki bogatemu wzornictwu znajdziemy odpowiednią do naszego wnętrza.

Jak prać żakardowe firany?

Firanki żakardowe są podatne na kurz i wymagają częstego prania. Na szczęście pranie żakardowych firan jest jednym z najprostszych. Wystarczy wyprać je w niskiej temperaturze i lekko odwirować. NIE TRZEBA PRASOWAĆ żakardowych firanek, wystarczy powiesić je wilgotne na oknie. Rozprostują się od swoim własnym ciężarem.

Firany z woalu

Przypomina miękko układającą się organzę, ale zdecydowanie jest mniej przejrzysta. Firany z woalu świetnie będą nadawały się do nasłonecznionych pomieszczeń, które chcemy nieco przyciemnić, ponieważ ta mleczna tkanina nie przepuszcza zbyt wiele światła. Możemy zdecydować się na kreszowany woal, który wygląda jakby był lekko pognieciony.

Jak prać firany z woalu?

Firany z woalu powinny być prane w letniej lub zimnej wodzie i jak w większości przypadków z użyciem delikatnych detergentów. Prasować tkaninę w temperaturze nie wyższej niż 110 stopni.

Firan z markizety

Markizeta to tkanina przypominająca wyglądem siatkę. Charakteryzuje się dobrą jakością wykonania. Jej oczka mogą być mniejsze lub większe w zależności od gęstości splotu. Im mniejsze i gęstsze, tym mniej przepuszczają światła. Firany z markizety pięknie prezentują się w nowoczesnych wnętrzach.

Jak prać firany z markizety?

Najłatwiej prać firanki z włókien sztucznych. Przy użyciu delikatnego detergentu lub mydła pierzemy zasłony w letniej wodzie. Pamiętaj, żeby nie umieszczać w bębnie dużej ilości zasłonek na raz — dzięki temu firanki nie będą aż tak wygniecione.

Firany z tiulu

Podobnie do organzy firany z tego materiału idealnie spisują się w ciemnych wnętrzach. Materiał ten miękko się układa i pięknie faluje. Firany z tiulu możemy formować według uznania np. drapować go w celu nadania mu eleganckiego wyglądu lub upiąć. Tiul jest materiałem tanim. Możemy wykorzystać go np. do uszycia baldachimu, który ozdobi łóżko dziecka.

Jak prać firany z tiulu?

Tiul jest bardzo podatny na kurz i wszelkiego rodzaju zabrudzenia. Należy prać go w niskiej temperaturze z delikatnym detergentem bez późniejszego wirowania. Można namoczyć go przed praniem w ciepłej wodzie. Niestety po praniu należy delikatny tiul dobrze wyprasować.

Firany z organzy

Organza charakteryzuje się zwiewnością i przejrzystością, co jest jej szczególną zaletą. Będzie idealnie nadawała się do ciemnych nieoświetlonych wnętrz, gdzie będzie pięknie błyszczeć i rozpraszać światło. Uniwersalność tej tkaniny wynika z tego, iż cienka zwiewna tkanina stanowi idealne tło dla rozmaitych wzorów.

Jak prać firany z organzy?

W zależności od rodzaju włókien należy inaczej zadbać o firanę z organzy. Firany z jedwabiu i bawełnę należy prać ręcznie z dodatkiem delikatnych detergentów. Po wysuszeniu należy prasować je w niskich temperaturach. Organza z tworzyw sztucznych może być prana w pralce, jednak w niskiej temperaturze i przy niskich obrotach. Nie wymaga ona prasowania.

Share
Napisał
admin

Ostatnie wpisy

Kojąca kolorystyka zasłon w sypialni.

Sypialnia to nie tylko łózko, lampka nocna i szafa, ale także odpowiednio dobrane zasłony. Spełniają one walor estetyczny oraz szalenie…

6 miesięcy temu

Praktyczne i estetyczne zalety zasłon gotowych

Masz problem z wyborem zasłon? Zastanawiasz się nad wyborem zasłon gotowych lub szytych na zamówienie? Dobrym rozwiązaniem jest zakup gotowego…

6 miesięcy temu

Dobór zasłon do salonu

Aranżacja pomieszczenia to nie tylko kolor ścian i umeblowanie, ale także wystrój okien. Dekorując okna w salonie, wziąć należy pod…

6 miesięcy temu

Nowoczesne rolety dzień noc

Rolety to rozwiązanie, które cieszy się coraz większą popularnością i stopniowo wypiera tradycyjne firany oraz zasłony. Na rynku można znaleźć…

6 miesięcy temu

Rolety rzymskie – oryginalna ozdoba wnętrza

W sklepach znajdziemy ogromny wybór różnego rodzaj rolet, które charakteryzują się interesującymi parametrami. Do najciekawszych i najbardziej estetycznych należą tak…

6 miesięcy temu

Zasłona czy roleta, jakie rozwiązanie jest najlepsze

Mając mieszkanie czy dom i urządzając jego wnętrze bardzo często porównujemy wiele rozwiązań. Nie dziwi nas ten fakt, ponieważ każdy…

6 miesięcy temu